Publisert: 28.01.25
Sertifiseringsprogrammet er klart. Potensielle arbeidstakere er klare. Det eneste som mangler er arbeidsgivere. Det vil Steven og Eirik gjøre noe med.
Eirik Aarthun (t.v.) er programrådgiver for Flyktningetjenesten Eigersund kommune, NAV Dalane. Steven Kjørmo jobber i Energy innovation.
– Vi er klare for å sertifisere kandidater innen elektro, mekanisk, og hydraulisk i samarbeid med Energy Innovation. I løpet av åtte uker kan seks personer være klare for jobb, forteller en entusiastisk Eirik Aarthun.
Han jobber som programrådgiver i flyktningtjenesten, der jobben hans er å hjelpe deltakere ut i jobb. Flere av de potensielle deltakerne har relevant bakgrunn i de aktuelle fagene fra før og er bosatt i både Eigersund og Bjerkreim. Kandidatene har vært gjennom et introduksjonsprogram og er nå i gang med målrettet norskopplæring ved Eigersund Voksenopplæringssenter. Dette skal de fortsette med helt frem til sertifiseringskurset starter i slutten av februar.
Det er femten kandidater som har mulighet til å få en av de seks opplæringsplassene. Deltakerne skal matches med en bedrift før de kan starte på kurs.
– Vi er helt avhengige av at arbeidsgivere finner sin kandidat de ønsker å satse på før vi kan starte sertifiseringen. For å få dette finansiert må arbeidsgiver legge ut for kurset, som de vil få refundert fra Nav, understreker Aarthun.
Sertifiseringen er det Steven Kjørmo og instruktører ved Energy Innovation som organiserer og står for. Bedriften er kanskje mest kjent for sin kompetanse på utdanning av vindkraftteknikere og kursing og sertifisering for arbeid med vindmøller. Med denne sertifiseringsrunden går de bredere ut enn før og tilbyr sertifiseringen innen elektro, mekanisk og hydraulisk.
– Dette er en kjempemulighet for bedrifter som trenger flere ansatte. Her får kandidatene god grunnleggende innføring i fagområdene som er tilpasset ulike industrielle aktiviteter.
Er du arbeidsgiver og ønsker mer informasjon om sertifiseringen, eller hvordan et inkluderingstilskudd virker er det satt opp et informasjonsmøte torsdag 6. februar kl. 13.00 på Egersund Energy Hub, Langholmen.
Vet du allerede at du ønsker å ta i mot en kandidat kan du melde deg direkte på informasjons- og intervjudag 14. februar kl. 09.00-15.00. Her vil du få et godt innsyn i CVen til kandidatene, treffe dem og dermed danne deg et godt bilde på om dette er en du vil tilby jobb etter endt sertifiseringskurs.
Kursstart er satt til 24. februar 2025.
Hvis du er usikker på om dette er noe for din bedrift eller datoene ikke passer, ta kontakt med:
Eirik Aarthun
Programrådgiver Flyktningetjenesten Eigersund kommune, NAV Dalane
E-post: eirik.aarthun@nav.no
Telefon: 45655723